2016. január 20., szerda

Betegségek, gyógyszerek terhesen

Ennél a témánál külön hangsúlyozom, ezek az ÉN módszereim, amiket orvosok, gyógyszerészek ajánlottak ugyan, de lássuk be, sokszor úgy tűnik, ahány orvos, annyi vélemény. Lehet, hogy a te orvosod mást mond. Ezek az ajánlások olyan forrásokból érkeztek, akikben ÉN megbízom. Ettől még NEKED nem kell. Sőt! Iránymutatásnak viszont jó lehet ez a gyűjtemény, ahogy arra is kitűnően megfelel, hogy felvesd saját szakértődnek, és megkonzultáld vele az itt leírtakat. 


0. lépés “víz, víz, tiszta víz”
Még mielőtt belemegyünk a gyógyszerekbe, álljon itt a hitem szerinti „csodaszer”: igyál sok-sok vizet!!! 

Mondhatnám, hogy folyadékot, de a tiszta, szénsavmentes csap- vagy ásványvíz a legjobb, hiszen még a legegészségesebb egyebek közül is a gyümölcslé pl. édes és savas, és az egyes gyógyteákból sem jó terhesen mértéktelenül inni. Betegség megelőzésre is jó a sok víz fogyasztása! Minél jobban „átmossuk” a szervezetet, annál gyorsabban ürülnek a méreganyagok, nem tudnak felhalmozódni. Megfázás, felfázást esetén a legtutibb, ha az ember úgy teleissza magát,hogy amint iszik egy újabb pohár vizet, rögtön mennie is kell pisilni.

Na, de akkor: gyógyszerek. Először is: homeopátiás szereket mindenre lehet a terhesség alatt is használni. Nézzük mit még!


Lázra, fájdalomra

Kalmopyrin 
kivéve 3. trimeszter

Panadol (kék)
1. timeszterben nem ajánlott. 3. trimeszterben szinte csak ezt lehet szedni. Szoptatás alatt is lehet.

Algopirin (származékok), algozone, panalgorin, saridon 
kivéve 1. trimeszter és utolsó 6 hét

Rubophen 
kivéve 1. trimeszter 

Nurophen
Gyerekeknek valóból felnőtt adag (12 éven felülieknek), legalább 3 napig ha a gyulladáscsökkentés is cél. Terhesség utolsó 3 hónapja alatt nem lehet – mert elnyújthatja a terhességet.


Megfázás, torokfájás - felsőlégúti megbetegedés

Tantum Verde szopogatós fertőtlenítő cukorka, 3-4 naponta.
Tantum Verde spray
C-vitamin
Immunotrofina szirup (béta-glukán tartalmű immunerősítő)
Citromfű tea egy kis kamillával. 
Ezek mind vény nélkül kaphatóak. 

Én naponta egyszer, esténként szoktam nyomni egy fokhagyma (1 nagy gerezd) – citrom (1 egész citrom leve) – méz (egy evőkanál) kombót is, ha ilyen beteg vagyok.

Bioparox spré – komolyabb esetekre
Mikor beszélni nem tudtam, úgy be volt durranva a torkom a terhesség alatt, akkor ezt javasolta a háziorvosom, bevált. Ez egy inhalálni való spray, nem vényköteles. Garatba és/vagy az orrba kell fújni. Bár antibiotikus, „csak” lokális antibiotikum, tehát helyileg hat, így terhesség és szoptatás alatt is lehet alkalmazni.

A webbeteg.hu-n ezt írják róla:
„Hatóanyagának speciális hatása miatt nem pusztítja el a normál flórát és így nem okoz dysbakteriózist, szájpenészt, ugyanakkor gyulladácsökkentő hatása miatt a vírusok okozta fertőzés esetében is hatékony lehet. Közvetlenül ott hat, ahová befújják: az orrnyálkahártyáján, az orrmelléküregekben és a garatban.
A Bioparox nem vényköteles, ráadásul nem kell tartani az antibiotikumokra jellemző mellékhatásoktól, mint allergia vagy bélflóra megváltozása (dysbakteriózis). Terhesség alatt sem bizonyították káros hatását, állatkísérletek során sem váltott ki kártékony hatást.
Különösen javasolható tehát a Bioparox olyan esetben, amikor az antibiotikumot mellőzni érdemes, de a terhes vagy szoptatós anyának felső légúti panaszai vannak.”

Köhögésre: Stodal szirup (mindenfélére, nekem bevált), de nőgyógyászom szerint lehet Mukoprontot is.

Orrcseppből homeopátiás. Ha nagyon be van dugulva, lehet esetenként Nasivint is, én gyerekeknek valót használtam 1 hétig estére, az is tökéletesen működött.

Infralámpa! Bő orrváladék, eldugult arcüreg esetére.

Itt van egyébként egy link – Dr. Gulyás István Zsolt szülész, nőgyógyász, sebész szakorvos oldala – ahol fel vannak sorolva a „terhesség 10. hetétől  akut panaszok esetén szedhető, vény nélkül megvásárolható gyógyszerek”

Az Országos Egészségfejlesztési Központ Prevenciós Főosztály telefonszámain pedig elvileg lehet érdeklődni bármely gyógyszer terhesség illetve szoptatás alatti szedéséről:

06-1-363-2229
06-1-363-5272
06-1-383-8477
http://csaladtervezes.uw.hu/


Felfázásra

Tőzegáfonya (tabletta vagy szirup) – ha csak gyanús a dolog. 
Ha komoly (határozottan fáj, csíp a pisi stb), akkor gyorsan el kell menni orvoshoz, nehogy feljusson a babához.


Hüvelygombára
Canesten (krém, hüvelykúp, kombi, kombi uno stb.)


Hányingerre, émelygésre

A magne-B6 is segít, és a 
COCCULINE nevű homeopátiás tabletta jött be nekem és - bár nem terhesség alatt, de - férjemnek is.


Hasmenésre

Széntabletta
Nem szívódik fel, csak átmegy a szervezeten. Csak akkor használjuk azonban, ha feltétlen muszáj, mert azzal, hogy lelassítja a széklet távozását, lassabban ürülnek ki a méreganyagok a szervezetből, amik a hasmenést okozzák.


Székrekedésre

Semmilyen gyógyszeres hashajtót nem szabad használni terhesség alatt!
Helyette: szilva, barack, kiwi, (lehet mindebből aszalt is), rostos gyümölcslevek, joghurt, kefir, szenna tea, tamarin lekvár (gyógynövényes) és megintcsak sok-sok folyadék.


Aranyérre
Például Sperti (krém, kúp), de nőgyógyászom szerint a vény nélkül kapható célkészítmények nyugodtan használhatóak.
Védőnőm a Spertin kívül az Aurobint ajánlja, valamint a Reparont ha nagyon nem múlna a dolog, de az csak receptre kapható. Ezeken kívül érfalerősítőnek a Rutascorbint javasolja.


Visszerekre
Szintén Rutascorbin: Az alsó végtagok idült vénás elégtelenségében és aranyeres panaszok esetén a tünetek enyhítésére. Kapilláris károsodások mérséklése.


Gyomorégés

Nem betegség, de rendkívül kellemetlen tud lenni
Tej és/vagy szódabikarbóna.
A tej nekem gyomorégésre nagyon bevált. Sokszor ébredtem fel éjjelenként savtúltengésre a terhességeim vége felé, egy pohár tejtől elmúlt. 

Kitűnően működött az egyszerű mezei szódabikarbóna is, 1 pohár vízben 1 kiskanállal feloldva.

Persze vannak olyan rágótabletták is (pl. Rennie), amiket lehet terhesen szedni, de én ezekig szerencsére nem jutottam el. Ez ügyben a gyógyszertárban tudnak segíteni, vény nélkül kaphatóak.


Has keményedés, méhtartó szalagok húzódásával járó fájdalom

Szintén nem betegség, de a terhesség igen gyakori velejárója. 
Magne B6: napi 2x1 vagy 3x1, de lehet akár 3x2-t is szedni. 
Az utolsó 1 hónapban nem szabad szedni, mert hatására a fájások intenzitása is csökken, nem tudnak rendesen kialakulni, nehézkesebb, lassabb lehet tőle a szülés.
Ha vasat is szedsz, nagyon fontos, hogy A VAS ÉS A MAGNÉZIUM BEVÉTELE KÖZÖTT LEGALÁBB 2 ÓRA TELJEN EL, mivel gátolják egymás felszívódását.

"Bizonyos típusú antibiotikumok szedésekor az antibiotikum és a magnézium bevétele között is legalább 2 órának kell eltelni; ellenkező esetben a magnézium gátolja az antibiotikumok bélből történő felszívódását és a terápiás hatás kialakulását." (forrás: http://www.patikamagazin.hu/)


Ennyi jutott eszembe. Végül - hagy hangsúlyozzam még egyszer - mindenképpen azt ajánlom, amit én is mindig megteszek: 
Terhesség alatt akármilyen gyógyszer szedése előtt – akár vényköteles akár vénynélküli - kikérem a szülész-nőgyógyászom véleményét. Mégiscsak ő ismeri orvosi szempontból legjobban a terhességemet.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése