2016. március 11., péntek

Szülés - Mikor induljunk a kórházba?

Az egyértelmű, de ritka verzió a filmekben előszeretettel ábrázolt látványos magzatvíz elfolyás. Na de egyrészt a szüléseknek csak 20 % -a indul magzatvíz távozással, a többi fájásokkal kezdődik. Másrészt ennek a 20 %-nak is a nagy része csak magzatvíz szivárgás, ami nem annyira szembetűnő. Vegyük hát sorba, mikor van az, hogy irány a kórház, és milyen esetekben kell mentőt is hívni!


I. MAGZATVÍZ TÁVOZÁSA

Ha megreped a magzatburok, akkor a keletkezett résen keresztül magzatvíz távozik. Ilyenkor már a burok nem védi a babát a fertőzésektől, emiatt tilos a szex és a fürdés is. (Zuhanyozni lehet.) A szülés a burokrepedés után általában 6 órán belül megindul. 

A magzatvíz többféle módon távozhat. Mielőtt azonban ezekbe belemegyünk: 


FONTOS: A magzatvíz színe

Fontos tudni, hogy a magzatvíz alapjáraton áttetsző, tiszta, esetleg egy pici vér által enyhén szalmasárgára színezett folyadék. Ténylegesen víz állagú

Ha a magzatvíz zavaros, sötétebb vagy kifejezetten zöldes színű lesz, az azt jelentheti, hogy a baba oxigénhiányos állapot hatására beleürítette a magzatszurkot. Ilyenkor azonnal telefonálni kell az orvosnak.


1. Elfolyik a magzatvíz

Hogyan kell ezt elképzelni? 

Nekem volt olyan szerencsém, hogy megtapasztaltam ezt a verziót is. Második babámmal a pocakomban üldögéltem anyuéknál a kanapén szombat délután. Egyszer csak meglehetősen aktívan mocorogni kezdett a baba, és egy meglepően hangos pukkanást hallottam a hasamból, mire azonnal abbamaradt a mozgás. Még meg is ijedtem, és átfutott az agyamon, hogy vajon el tudja-e ott bent törni valamiét, olyan hangos volt. „Jól vagy?” – kérdeztem tőle, és felkeltem, hogy picit megmozgassam. Na és akkor elöntött a magzatvíz.

Ilyenkor – mint azóta megtudtam – alul reped ki a magzatburok, ezért tud hirtelen nagy mennyiségű magzatvíz távozni. Innentől kezdve még órákon keresztül eltarthat a dolog (esetemben 3 óra múlva született meg lánykánk, de úgy, hogy adtak oxitocint). Nem azért kell tehát a kórházba rohanni, mert ilyenkor rögtön indulnak a fájások, és születik is a baba szaporán, hanem a fertőzésveszély miatt.


2. Szivárog a magzatvíz

Ha felül vagy oldalt reped a magzatburok, akkor a magzatvíz csak szivárogni szokott. Ezt sokszor nehéz észrevenni, mivel a terhesség egyik tünete lehet az amúgy is bő folyás, ami miatt folyton nedves a bugyi / tisztasági betét. 

Azt mondják, hogy így érdemes leellenőrizni, ha gyanakszunk: Beteszünk egy tisztasági betétet, 1 óra alatt átázik, aztán beteszünk mégegyet, és 1 óra alatt az is átázik, akkor irány a kórház. Mások szerint papírzsepit kell betenni, mert azon könnyebben észrevehető az ázás.

Érdemes tudni: előfordulhat, hogy a szivárgás adott testhelyzetben eláll, pl. ha állva a baba feje eltorlaszolja az útját.

A magzatvíz szivárgására ugyanaz igaz, mint az elfolyásra: nem az így indult szülés gyorsasága miatt kell sietni befelé, hanem a fertőzésveszély miatt.


Magzatvíz – vizelet – folyás – vaklárma

A magzatvizet az különbözteti meg a vizelettől, hogy nem visszatartható, szaga édeskés, ellentétben a vizelet ammónia szagával. 

Az erősebb hüvelyi folyástól szintén megkülönbözteti édeskés szaga, valamint az, hogy a folyás nem vizes állagú, hanem van benne némi nyálka is.

Előfordulhat vaklárma akkor is, ha fürdés után 1-2 órával egyszer csak kifolyik a hüvelyből egy kis víz, ami fürdéskor maradt bent. Ez ugyebár szintén nem nagy mennyiség, úgyhogy a legfeljebb a magzatvíz szivárgással keverhető össze, de mivel csak egyszeri alkalom, a papírzsepi teszten (ld. fent) nem fog átmenni.

Ha nagyon aggódunk, be lehet szerezni gyógyszertárból magzatvíz jelző betétet, amivel ellenőrizhető, hogy ami kifolyik az magzatvíz vagy sem.


II. FÁJÁSOK

Orvosom azt mondta: 

- ha 10 percesek a fájások, akkor még várjunk. 
- Ha már legalább 1 órája rendszeresen, 5-7 percenként vannak 1 perc (de minimum 45 másodperc) hosszú fájások, akkor szép kényelmesen be lehet menni a kórházba. 
- Ha 3 percesekké sűrűsödnek, akkor sem kell pánikszerűen rohanni, de induljunk el további késlekedés nélkül.

Ezt szokták kiegészíteni azzal, hogy vegyünk melegvizes fürdőt / zuhanyt, és ha nem „valódi”, csak jóslófájásokról van szó, akkor ettől mérséklődnek / elmúlnak, ha igazi fájások, akkor erősödnek. Én első babánknál próbálkoztam ezzel a módszerrel, nem történt semmi: 2 órán keresztül voltak 5 percenként 1 perces határozott fájásaim. Ebből a második órát melegvizes fürdőben töltöttem. Aztán elkezdtünk készülődni, és mikor már léptünk volna ki az ajtón, mintha elvágták volna. 


Milyen érzés az „igazi” fájás?

Az „igazi” fájások fentről indulnak, a méh tetejéről, és aztán lefelé átterjednek az egész hasra, és kisugárzódnak a hátra, derékra.

A fájások a köztük lévő időközökben teljesen elmúlnak. Abban a 10 / 5 stb. percben nincs se derékfájás, se alhasi fájdalom, se semmi. 

Ehhez még hozzátenném, hogy az „igazi” fájás FÁJ: erősen meg kell markolnom közben valamit, és nem tudok mással foglalkozni. Mert mi végül az első babánál úgy mentünk be a kórházba, hogy újfent rendszeres, órák óta tartó, határozott fájásaim voltak, megfelelő hosszúságúak, megfelelő időközönként, de legfeljebb kellemetlennek mondható méhösszehúzódások, nem kifejezetten fájdalmasak. Ez pl. azt jelenti, hogy a vajúdóban telefonáltam, és a fájás miatt nem kellett abbahagynom, tudtam figyelni, beszélni.

Így utólag azt kell, hogy mondjam, hogy akkor nagyon elsiettük a dolgot. 9-re mentünk be reggel, és délután 4-kor végül burokrepesztéssel, oxitocinnal beindították a szülést. 7 körülre volt meg a baba. Igaz, volt ott a méhszáj tágulásával egy kis probléma, tehát jó volt, hogy bementünk, de nyugodtan várhattunk volna még otthon pár órát. Amikor elérkeztek a tényleg fájdalmas fájások, amik közben már nem tudtam másra figyelni, na elég lett volna AKKOR elindulni.  (Igaz, mi 15-20 perce lakunk a kórháztól.)

Erre szokták mondani, hogy nem kell aggódni: ha igazi fájásai vannak, az minden kismama számára egyértelmű lesz. Nem fog meglepetésszerűen, netán alvás közben, kipottyanni a gyerek.  Ha gondolkodni kell rajta, hogy ez vajon igazi fájás-e már, akkor az valószínűleg nem az. Na igen, de első szülésnél még baromira nem tudja az ember, hogy mire számítson, úgyhogy inkább indultunk a biztonság kedvéért. 


III. KEVESET MOZOG A BABA

Bár nem a szülés jele, de abban az esetben is el kell indulni a kórházba, a lényegesen kevesebbet mozog a baba. A terhesség vége felé ez lehet a méhlepény elöregedésétől, aminek következtében már nem kap elegendő tápanyagot, oxigént a pici. Ilyenkor ctg és ultrahang vizsgálattal megnézik, mi a helyzet.

Mit jelent a „kevesebb” magzatmozgás? 

Nekem is meszesedik most már kicsit a méhlepényem. Orvosom szerint ha reggeltől délig megvan a 10 mozgás, akkor jók vagyunk. Ha nincs, akkor próbálkozzak csokievéssel (néhány kocka), és egy kicsit megmocorgassam a hason keresztül. Érdemes háton vagy oldalt fekve próbálkozni, mert attól általában elkezdenek kapálódzni. Ha így sem élénkül 1 órán belül, telefon az orvosnak, és indulás.


MIKOR HÍVJUNK MENTŐT?

1. Élénk piros vérzés esetén. Ha a menstruációt megközelítő mennyiségű (tenyérnyi) vagy annál jelentősebb vérzés lép fel. Ha ennél kevesebb, jelzésértékű vért találunk a fehérneműn, akkor valószínűleg a méhszáj tágulása járt egy kis vérzéssel, ettől nem kell megijedni. Ha bizonytalanok vagyunk, akkor inkább hívjuk fel az orvosunkat vagy menjünk be vizsgálatra a kórházba.

2. Nagy mennyiségű magzatvíz kizúdulása után megjelenik, előreesik a köldökzsinór: Amennyiben a magzatvíz elfolyását vagy csorgását követően pulzálás jelentkezik a hüvelynél, akkor azonnal mentőt kell hívni! Ebben az esetben előfordulhat, hogy előreesett a köldökzsinór, ami keringési zavart okozhat a babánál, ha a baba feje rányomódik. Ilyenkor azonnali császármetszés javasolt a baba egészsége érdekében.

3. Ödéma, gyomortáji fájdalom, hányinger, szikralátás, látászavar, fejfájás esetén, ezek ugyanis a terhességi rángógörcs előjelei lehetnek.

4. Ha a vajúdás előrehaladott, a kismama már székelési ingert érez (tolófájás).

5. Ha nincs autó, amivel eljuthatunk a kórházba, vagy nincs aki vezessen.
Ha egyedül vagyunk, amikor megindul a szülés, akkor semmiképpen se vezessünk mi magunk a kórházba, mert nagyon balesetveszélyes, hívjunk mentőt, esetleg taxit, ha ugyan vállalja a taxitársaság. 
Ha taxival vagy a saját autónkkal megyünk, jó ötlet leteríteni az ülést törülközővel, hogy ha szivárog a magzatvíz, ne áztassa el az ülést.

6. Ha a forgalmi helyzet, illetve a kórház távolsága miatt nem vagyunk benne biztosak, hogy saját kocsinkkal időben beérnénk.


Végezetül tömören összefoglalva a nem vészhelyzet indukált eseteket: 

Én mikor fogok elindulni így harmadik alkalommal a kórházba szülni?

1. Elönt a magzatvíz.
2. Szivárog a magzatvíz (papírzsepi próba ld. fent).
3. 1 órán keresztül 5 percenként kb. 1 perces fájásaim vannak, amik határozottan fájnak. (Nem fogok melegvizes ezzel-azzal bohóckodni.)
4. Ha 3 percesekké sűrűsödnek a fenti fájások.

Kitartás! Lassan telnek ezek az utolsó napok, hetek, de már nincs sok hátra... :)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése