2016. március 6., vasárnap

Babakelengye és a többi

Mivel készüljünk a babára? Mi mindent érdemes, "muszáj", illetve felesleges beszerezni - szerintem. Harmadik babánknak már jórészt készen állnak ezek a dolgok itthon, megörökölte a nagyoktól, de vannak azért komoly foghíjak. Volt ami tönkrement (pl. bébiétel melegítőnk), van amit még használnak a nagyok (pl. kispaplanok, kistakarók). Szóval hiába harmadik gyerek, bizony nekem is át kell néznem a korábban összeírt listámat, és megbizonyosodni, hogy minden készen áll picurkánk fogadására. Aztán már csak mosni kell nagyüzemben.

KELL - Kiságy: szerintem, legjobb olyat venni, aminek levehető az egyik oldalon a rács, és akkor az óvodás korban is jó lesz még.

KELL - Kiságyba matrac: igen, ez külön tétel, nekünk kókusz matrac van mindkét gyereknek.

AJÁNLOM - Kiságyba gumírozott pamut lepedő: minimum 2 db. 

AJÁNLOM - Műanyag lepedő a pamutlepedő alá a kiságyba, bölcsőbe, hogy a matrac ne legyen ázzon folyton a pisi-kaki-büfiben. Nekünk az első szülés után kellett 1-2 hétig a mi ágyunkba is a lepedő alá, hogy a matrac ne ázzon el, annyira szivárgott a tejem éjjel. Pedig duplán hajtogatott törülközőn aludtam... A másodiknál már ilyen nem volt. Mi vettünk ilyet a pelenkázó táskába is, ezen tesszük tisztába a gyerekeket, ha nem otthon vagyunk.

KELL - 2 takaró, 1 paplan a babának (hálózsák lenne talán a legjobb; van olyan, amit fel lehet rá adni, mint egy kantáros nadrágot - ld. a képen) – A nagyot már az elejétől bugyolálgattuk hűvösebb időben, a kicsit eleinte inkább felöltöztetem melegebben, és csak később használtuk a takarókat, olyan 3-4 hónapos korától.

AJÁNLOM - Bölcső: mi 3-4 hónapig altattuk a gyerekeket a hálószobánkban, és az ágy mellé nem tudtuk volna betenni a kiságyat, úgyhogy arra az időre egy kis bölcsőt állítottunk oda. Így ha bármi nyögdécselés volt, vagy pittyent a légzésfigyelő, rögtön rá tudtam nézni, minden rendben van-e. Arról nem is beszélve, hogy sokkal kényelmesebb így etetni éjjel, ki sem kell kelni az ágyból.
Mi ezt használtan vettük, volt hozzá matrac és huzat is.

AJÁNLOM - Utazóágy: Összecsukható, nagyon praktikus. Nagyszülőknél ebben altatjuk őket, ahogy akkor is, ha elutazunk valahová. 

AJÁNLOM - Járóka: a nappaliban ebben “tartottam” a nagyot 8 hónapos koráig, a kicsit 9 hónapos koráig, amikor éppen nem tudtam rá figyelni (főztem, WC mentem stb.). 

KELL - Babakocsi: Nekünk olyan kellett volna, ami teljesen vízszintesig dönthető (tehát újszülött kortól használható), könnyű, és később sportbabakocsivá is alakítható. Ilyet nem sikerült találnunk. Most már nem lenne olyan fontos szempont a súly, de korábban lépcsőznöm kellett ahhoz, hogy kijussak a házból, és a nehéz babakocsikat nem bírtam le- és felcipelni a szülés utáni néhány hónapban.

Szóval nekünk volt mindig kölcsön mózeses babakocsink amit kb. fél éves korig használtunk, és utána váltottunk a szuper könnyű, majdnem vízszintesig dönthető sportbabakocsira. Fontos, hogy jó mélyre le lehessen dönteni, hogy alkalomadtán kényelmesen tudjon benne aludni a picúr. Ahogy az sem árt, ha nem a legapróbb kerekű változatot vesszük, mert azzal még egy aszfaltozott lakótelepi környezetben is nehézkes lehet a tologatás, folyton elakad a nagyobb repedésekben, padkákban. Egyik korai sportbabakocsink kereke konkrétan kitört egy viszonylag alacsony útpadkán. Tőből...

AJÁNLOM - Babahordozó: kendő vagy csatos, kinek mi jön be inkább. Nekünk volt kendő is, de túl nehézkesnek találtuk a használatát. Vettünk csatosat, az nagyon kényelmes, és mivel van benne újszülött szűkítő-betét, ezt is lehet használni már az elejétől.

Nagyon praktikus dolog - ha szereti a pici, és nyugodtan elvan benne. Többedik gyereknél már-már kötelező, főleg, ha kicsi a korkülönbség: babakocsival nem lehet rohangálni a játszótéren garázdálkodó "nagy" után, így pedig ráadául 2 szabad kezünk is marad. És akkor a kirándulásokról, tömegközlekedésről még nem is beszéltünk.

KELL - Gyerekülés autóba: Ebből elvileg nem jó a haszált, mert csak 1 balesetig megbízható, még ha nem is sérült látványosan, és ugye sosem lehet tudni… Nekünk kezdetben mindig volt egy 0-9 kilóig használható, kifejezetten pici babáknak való ülés / hordozó, amit ugye menetiránnyal ellentétesen kell bekötni, és majdnem vízszintesen fekszik benne a gyerek. Ezeknek fogantyújuk is van, így lehet benne hordozni a picit. Ez azért jó, mert az első pár hétben, hónapban az ember nem szívesen hurcolja a karján a babát az autóig se, mert annyira nyeklik-nyaklik.

Aztán később (a nagynál 11 hónaposan, a lánykánál 9 hónaposan) ezt lecseréltük olyanra, amiben már előrefelé néz a gyerek, és dönthető, így tudnak benne aludni viszonylag kényelmesen.

KELL - min. 2 db cumisüveg (műanyag, kicsi). 

Anyatej gyűjtő pohár / tasak, amit a fagyasztóba is belehet tenni. Mi nagyüzemben fagyasztottuk az anyatejet. Első babánknál elő is fordult, hogy felhasználtuk (elmentem otthonról, és apa etette, vagy 1-1 etetésnél kevésnek bizonyult a tejem, és ezzel pótoltuk). Második babánknál egyet sem használtunk fel, mindet kidobtuk végül. Azt gondolom, hogy kb. 8 adagot érdemes tartani a fagyasztóban végszükség esetére (1 adag kb. 60-100 ml).

Érdemes felíratni szülés után a kórházban, vagy a saját gyerekorvossal tápszert is hasonló megfontolásból. Lehet, hogy feleslegesnek bizonyul, de jobb, mint ha kellene, de nincs otthon.

Pólya, amit otthonra javasoltak, de mi nem használtuk. Hagyományos pólyánk van, az nagyon jól tartja a picit. De az első babánknál olyan forróság lett rögtön a születése után, hogy csak egyszer volt benne. Nem is hiányzott, úgyhogy a kisebbnél már nem is terveztük használni.

AJÁNLOM - Baba mérleg: Hasznos jószág: nagyon jó legalább azt tudni, hogy nem azért ordít a gyerek, mert nem evett eleget... Mi bérelni kezdtük, de aztán inkább megvettük, mert úgy jobban megérte. Azt hittük csak az első hetekben kell, de 2 hónapig használtuk, és még később is jól jött néha.

KELL - Pelenkázó. Nekünk pelenkázó szivacs is van, ezen tettük tisztába lánykánkat a hálószobánkban, a komód tetején, amíg éjszaka is etettünk. Amúgy van férjem által készített, falra szerelt, felcsukható pelenkázó szekrényünk a gyerekszobában, alapvetően ezt használjuk.

Pelenkázó táska: ha kimozdultok otthonról ezt kapjátok fel: legyen benne mindig műanyag lepedő, váltóruha (body és rugdalózó minimum), min. 4 textil pelus, min. 3 pelenka, popsikrém, popsitörlő kendő. Mi tartunk benne lázmérőt, Nurofent is, hogy ha nagyszülőknél töltik a napot, és belázasodnának, rögtön lehessen kezelni a helyzetet. Ezt nyilván kiválthatjuk egy hátizsákkal, amibe mindent belerakunk. A pelenkázótáskák előnye a sok zseb és az e célra tökéletesített kiképzés (pl. 1-2 vízhatlan tasak, vagy hővisszaverős bélésű tartó rész a cumisüvegnek).

Ami természetesen KELL - ipari mennyiségű (eleinte újszülött méretű) pelenka és nedves popsi törtő kendő. 

rágókák, játékok meg valószínűleg jönnek majd maguktól. :)

KELL - Rengeteg textil pelus (nekünk 30 db van, és az elején ez nem sok: büfizések, pelenkázás közbeni pisilések, kakilások).

KELL - 2 kapucnis fürdőlepedő, törölköző (kell a kettő, mert kerül néha erre is kaki).

KELL - Orrszívó: kézi. Van ez a porszívóra szerelhető, de nekünk olyat nem kellett használni, elég volt mindig a kézi. Attól legalább nem rémül halálra a gyerek….

KELL - Digitális hőmérő külön a babának, fenékbedugós. 

KELL - Babakád és

AJÁNLOM - állvány a babakádnak. A mi kádunkra férjem gyártott mdf lapból és egy deszkából stabil alátétet. Eleinte csak betettük a kádba kiskádat, és hajolgattunk, de egyszerűen nem bírta a hátunk, derekunk. :S

Pelenka kuka nagyon-nagyon kényelmes, hogy ott van a pelenkázó mellett. Nem büdös a kakija, amíg anyatejet eszik, de utána a szagok ellen is egész jó. Mi ajándékba kaptuk boltban a légzésfigyelő mellé.

AJÁNLOM - Légzésfigyelő: nagyon megnyugtató, hogy nem a gyerek lélegzetvételét kell figyelni éjjel, hogy szuszog-e még. Ha nem riasztott, de mégis aggódsz, akkor is elég csak odapillantani, hogy villog-e (minden lélegzetvételnél, mocorgásnál villan egyet). Nekünk a nagynál volt néhány riasztás az elején, de pont az a jó ebben, hogy a baba már attól a hangtól magához tér, és levegőt vesz (mert ugye állítólag az van ilyenkor, hogy elfelejt levegőt venni a pici, olyan mélyen alszik...)

AJÁNLOM - Babamonitor (bébiőr): én eleinte nem tudtam nyugodtan zuhanyozni, fürödni meg pláne, mert a fürdőben nem hallom, ha riaszt a légzésfigyelő. Na, erre tökéletes megoldásnak bizonyult a babamonitor. Persze ha a gyerekszoba viszonylag távol van a nappalitól / hálószobától (mondjuk akár másik szinten), akkor meg pláne hasznos egy ilyen. Van olyan verzió is, hogy egyben bébiőr és légzésfigyelő.

Sterilizáló: az anyatejet steril cuccokba kell fejni, tárolni, és a cumisüveget is érdemes sterilizálni, ha viszonylag pici korában adsz belőle neki valamit (más eteti, vagy tápszer kell). Az első babánál mi a kifőzéssel szenvedtünk, de a másodiknál már vettünk sterilizálót: összehasonlíthatatlanul egyszerűbb, kényelmesebb és gyorsabb is.

AJÁNLOM - Cumisüveg- és bébiétel melegítő: szintén ha más eteti, vagy tápszer kell az elején. Aztán mikor már bébiételt eszik, akkor is nagyon hasznos. A “forróvizes fürdőben” melegítés, nem volt túl kényelmes, és sokszor túlmelegedett, vissza kellett hűteni, közben a gyerek már ordít… A mikrózás egyszerűbb, de én nem akarom az elején rendszeresen abba melegíteni a pici ételét (idegenkedem kicsit a mikrótól), mindkét gyereknek csak kb. egy éves kora óta mikrózunk.

Egy ideig nem szabad vágni a pici körmét, de én már a 2. héten elkezdtem, mert óriásiak voltak, és folyton szétkarmolták az arcukat. Ehhez vagy jó éles, külön, fertőtlenített kisolló kell (állítólag könnyen körömágy gyulladást kapnak), vagy újszülött körömvágó izé, amit láttam bababoltban, ami lehet, hogy sokkal praktikusabb. Én kisollót használok.

Amit szoktak venni, de nekünk nem kellett
- cumi, 
- rugózó / ringató pihenőszék a babának, 
- kiságyra szerelhető zenélő, forgó játék. 
Utóbbi kettő volt nekünk is, de nem értékelték a gyerekek, a forgó játéktól elsőszülölttünk kifejezetten félt...

AJÁNLOM - Játszószőnyeg: mindenképpen érdemes beszerezni egyet (ld. a képen). 1,5 hónapos korától fogva aktívan játszott vele mindkét babánk, de már előtte is tök jól elnézelődtek rajta. Napról napra fejleszti, egyre ügyesebben használja a kezecskéjét, egyre ügyesebben lövi be a távolságokat ennek köszönhetően. Na meg leköti, nem unatkozik.


KÉSŐBB KELL MAJD:

AJÁNLOM - Konektorba biztonsági dugaszok: majd ha elidul, mászkál, kb. fél eves korától. Sokáig ez volt az egyetlen mechanikus bababiztonsági cuccunk itthon. Most már vannak sarokvédőink is. Létezik még fiók kihúzás gátló, meg szekrény kinyitás gátló is. Nekünk ilyesmi nem kell, mert szerencsére nem pakolnak szerteszéjjel, és ami veszélyes (gyógyszerek, kések, tisztítószerek), azok a kicsi számára elérhetetlen helyen vannak. 

KELL - Etetőszék (kb. 6-7 hónapos kortól, amikor már stabilan ül)


NEKED

Medela műanyag tejfelfogó melltartó betét: 2 db. Na, ez egy szuper, zseniális cucc. :) Kórházba még nem kellett, de már az otthon töltött első napon nagyon. Nekem az első babánál elég erősen indult be a tejtermelés, óriásira duzzadtak a melleim, kő kemények voltak, feszültek, fájtak. 2-3 nap alatt magától elmúlt, nem kellett vele semmi különöset csinálnom (az esetleges csomók kimasszírozásán kívül, amit biztos mond neked is a védőnő, de ha nem, nézz majd utána), de a tejtermelés még 1-2 hétig nagyon intenzív volt, volt mit felfogni. Az alábbi nedvszívó betétet folyamatosan cserélgetnem kellett volna kb. 10 percenként. Amikor már nem olyan durva (hogy konkrétan spriccel a tej...), akkor már szuper jó ez az utóbbi is. Második babánknál már nem kellett ez a műanyag, sokkal visszafogottabban indult a tejtermelés.

KELL - Melltartó betét (nedvszívó): nekem a Lansinoh vált be. Érdekes módon óriási különbségek vannak. Volt, ami vastag volt, és mintha vattát tömtem volna a melltartóba, átnedvesedett tőle minden. Ez vékony, de nem szivárog, kellemes anyagú, nem irritálta a bőröm, nem mozdult el, nem esett ki. Hónapokig használtam. (Mikor szoptatsz, időnként, pl. gyereksírásra, vagy csak mert közeleg a szoptatás ideje, a mellből megindul a tej. Ez ugye lényegében kiszámíthatatlan, ezért kell még ilyen sokáig a betét - nekem legalábbis így volt mindkét babánál).

KELL - Szopatós melltartó kezdetnek min 2 db. 1 mérettel legalább, de lehet kettővel nagyobbat venni annál, mint amit terhesség alatt hordasz. Én nem vettem, mert fene tudja, jó lesz-e, de megbántam, kellett volna. Így anyukám rohangált az első héten felhajtani mérettáblázat alapján valamit, mert kellett nagyon. NA akkor már jobb lett volna, ha felpróbálom előtte, és veszek magamnak. 

Mellszívó gép:  egyszer próbáltam ki, nem működött jól, sőt fájt, maradtam a kézi fejésnél, az sokkal hatékonyabb szerintem. 

AJÁNLOM - Szoptatós párna: fényévekkel kényelmesebb vele a szoptatás, mint nélküle, vagy sima párnával!

KELL - Tena lady betét, hálós bugyi otthonra is: nekem első szülés után kb. 5 hétig tartott a gyermekágyi folyás. 4 hétig konkrétan vérzett is, és kb. 2 hétig kellett ez a nagyon vastag tena lady betét. Persze tankönyv szerint csak 1 hétig vérzik, de ez megint meteorológia, vagy bejön, vagy nem. :) A hálós bugyiból van olyan, ami mosható is (ez is tena márka azt hiszem). A második szülés után már hamarabb lezajlott. 


BABARUHA 

Mi mindkét gyereknél 56-os mérettel kezdtünk, de nagyobb beszerzéssel érdemes megvárni amíg megszületik, mert a nagynál pl. vettünk 50-est, amit végül nem is tudtunk használni. Amire mindenképpen szükségünk lesz:

- Body – min. 10 db, lehet 1-2 hosszúujjú, de a rövidujjút sokkal könnyebb feladni. Nyárra érdemes ujjatlant is beszerezni.
- Rugdalózó – min. 10 db
Kis nadrág / harisnya rugdalózó fölé / alá (előbbit javaslom) – min. 3 db (ki tudja milyen idő lesz)
- Kis plucsi / kardigán – min. 2 db
- Zokni – min. 3 pár
- Vékony sapka (fürdetés utánra)

Télire:
Sí-kezeslábas (overál)
Vastag sapka 
Kesztyű, bár neki még elég egy vastag kiszoknit a kezére húzni. :)

Aranyszabály a nagyon pici babák öltöztetésénél: ahány rétegben te jól érzed magad +1, tehát ha pl. forróság van, és te legszívesebben mindent letépnél magadról, rá akkor is kell egy kis body; vagy pl. ha  kiviszed, és neked pont elég egy rövidujjú póló, akkor neki body + rugdalózó.


GYÓGYSZERTÁRBÓL

Nekünk ezeket felírta a gyerekorvos (a szülés utáni napon fel kellett hívni, felírta, férjem kiváltotta):
- Popsikrém
- Alkohol (köldökcsonkra)
- Fürdetőkrém
- D-vitamin (naponta kell majd adni)
- K-vtamin: 1 hetes korától havonta kell majd adni
- Lázcsillapító kúp

- Hasmenés gátló kúp (ezt lehet, hogy csak később írta fel a doki)

- Betadin is kell köldök-ápolásra

Ezek jutottak eszembe. Tudom, elég soknak tűnik... az is. Még így harmadszorra is. 

Ennek persze jó része nem KELL, csak ajánlom. Kényelmesebbé teszik a baba körüli teendőket, de meg lehet lenni nélkülük is nagyobb gond nékül. És nyilván sok mindent be lehet használtan is szerezni: rokonoktól, barátokról, vateráról és akkor már nem terheli meg olyan iszonytató módon a pénztárcánkat.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése