2015. november 18., szerda

Lázas! Mikor menjünk orvoshoz?

A láz önmagában még nem indokolja, hogy rohanjunk a gyerekorvoshoz. Még a magas láz sem. Én a magam részéről nem szívesen viszem el a gyerekeket a rendelőbe, ha nem muszáj. Egyrészt a kis betegnek biztosan nem használ, ha pihenés helyett elrángatjuk otthonról. Másrészt minden orvosi látogatás alkalmával órákat(!) kell várakoznunk különféle fertőző betegséggel küszködő gyerekek között. Csak a szerencsén múlik, ha nem hozunk haza onnan még valamit grátiszba. Fontosnak tartom hát tudni:
Mikor van az, amikor muszáj?


Mikor látnia kell orvosnak a lázas gyereket

- Ha a csecsemő 3 hónapnál fiatalabb, akkor el kell kezdeni a lázcsillapítanást, és a babát azonnal orvoshoz kell vinni.
- Ha a gyereknek a láz mellett egyéb tünete is van: pl. erős köhögés, nehezített légzés, hasmenés, hányás, aluszékonyság, epilepsziás görcs, egyéb szokatlan tünet.
- Ha a gyerek látványosan rosszul van, elesett állapotú, bágyadt.
- Ha a közepes láz (38-39 fokos) 4-5 napnál, vagy a magas láz (39 fok fölött) 3 napnál tovább tart.
- Ha kiszáradás jeleit észljük: száraz száj, lepedékes nyelv, aláárkolt szemek, kevés vizelet, aluszékonyság. A lázas állapot fokozott folyadékvesztéssel jár, ezért fontos, hogy a lázas gyermek megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasszon.
- Lázgörcs esetén

Általánosságban elmondható, hogy lázas gyermeknél fokozatosan romló általános állapot esetén késlekedés nélkül orvoshoz kell fordulni.


Mi is az a lázgörcs?

„A lázgörcs a 3 hónap és 5 év közötti korú gyerekek 2-4 százalékánál előforduló állapot. 18-24 hónapos kor között a leggyakoribb, és az esetek kétharmadában ismétlődik. A fiúknál gyakoribb.

Tünetei:
a gyerek elveszti az eszméletét, összeesik
teste elernyed, vagy megfeszül
nem reagál semmire
fennakad a szeme
szájából nyál folyik
az arca szürke vagy elkékül
a végtagjai remegnek

Nemcsak magas láz, hanem hőemelkedés esetén is előfordulhat lázgörcs. A láz nem oka, hanem csak kísérője a lázgörcsnek! Nem lehet előre megjósolni, hogy kinél, milyen körülmények között alakul ki. Többnyire valamilyen vírusfertőzés, egyéni érzékenység és ma még nem ismert genetikai adottság állhat a háttérben.

Ha észleljük a lázgörcsöt, fektessük biztonságos helyre a gyermeket! Lazítsuk meg a ruházatát, takargassuk ki, és biztosítsuk a szabad légzést! A lázgörcs néhány perc alatt spontán megszűnik.
Értelmetlen és káros már hőemelkedés esetén lázcsillapítót adni a gyereknek, ha már volt lázgörcse. Ugyanilyen hatástalan a folyamatos és drasztikus lázcsillapítás is. Tilos a gyermek szájába a görcs alatt gyógyszert tenni!

Ne aggódjunk:
bár ijesztő látvány, a lázgörcs nem okoz agyi károsodást és nem hajlamosít epilepsziára. Ennek ellenére a lázgörcsöt követően vigyük el a gyermeket orvosi vizsgálatra. Ismétlődő lázgörcs esetén a neurológus szakorvos végbélen keresztül adható görcsoldót ír fel receptre.”
(forrás: www.egeszsegtukor.hu)


Mit tegyünk otthon lázgörcs észlelése esetén? 

Fontos, hogy amennyire lehet, őrizzük meg nyugalmunkat!

A gyermeket fektessük oldalra, és védjük az esetleges sérülésektől, távolítsunk el minden veszélyes tárgyat a közeléből, tegyünk puha alátétet a feje alá! Ruháit lazítsuk meg! A görcsroham alatt figyeljük a gyermek légzését, bőrszínét, görcsroham esetén ugyanis rövid ideig tartó légzéskimaradás is bekövetkezhet, illetve a gyermek elsápadhat, leszürkülhet.

A görcs ideje alatt, illetve amíg teljesen nem tisztul fel a gyermek tudata, ne adjunk neki semmit szájon át (gyógyszert, folyadékot sem!), mert félrenyelheti.

Az első lázgörcs lezajlása után, vagy lázgörcs hajlamban a gyermekorvos otthonra görcsoldó gyógyszert ír fel - leggyakrabban végbélbe adható görcsoldó oldatot -, amelyet a görcs kezdetén a végbélnyílásba kell nyomni.


Mikor hívjunk mentőt lázgörcs esetén?

- ha a görcs 5 percnél tovább tart
- ha a gyerek állapota a görcs lezajlása után nem rendeződik
- ha megsérült a gyerek görcs közben”
(forrás: http://www.bethesda.hu/)

Képek forrásai:
www.telegraph.co.uk
www.parents.com

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése