2015. november 18., szerda

Lázcsillapítás – gyógyszerek

Bármiféle gyógyszert fokozott óvatossággal ad az ember kisgyereknek, és még inkább babáknak, csecsemőknek. A lázcsillapítókkal sincs ez másként, csakhogy ott igen sürgető tud lenni a dolog. Könnyen előállhat az az eset, mikor beadtuk az orvosságot, de viszonylag rövid időn belül kiderül, hogy hatástalan. Mit tehetünk ilyenkor? Mikor adhatjuk a következő adagot? Ugyanebből vagy valamilyen másikból kapjon?

Arról már írtam korábban, hogy hogyan mérjük, mikor érdemes egyáltalán csillapításra gondolni. Itt most a lázcsillapítási módokról írok, a gyógyszeres csillapítás „trükkjeire” kihegyezve. A fizikális csillapítás módszertanát egy másik posztban taglalom.

Azt itt is leírom, hogy lázas gyerek esetén mik az általános tanácsok:

- Ne öltöztessük túl, ne takarjuk be nagyon, NE IZZASSZUK:
Ha a szervezete könnyebben leadja a hőt, könnyebben lemegy a láza is. Meleg időben elég egy pelenka, body, de hűvösebb időben se legyen rajta több mint 1 réteg ruha, esetleg egy vékony takaró alváshoz.
- Fogyasszon sok folyadékot a kicsi! Az evést nem kell erőltetni, ha nincs étvágya, de arra ügyeljünk, hogy igyon sokat, mert lázasan sokkal több a folyadékveszteség. Anyatejes babáknál szoptassunk gyakrabban.
- Ha már nem anyatejes, akkor könnyen emészthető, szénhidrátban gazdag ételt kapjon.
- Amennyire lehet, pihentessük a gyereket. Nem kell ágyba kényszeríteni, ha játszani van kedve, de ne utaztassuk, ne terheljük, ne vigyük el otthonról, hogy bármikor, ha pihenésre vágyik, le tudjon nyugodtan feküdni.

Ami még ide tartozik, és csak nemrég hallottam róla először, hogy nem ajánlott alvó gyereket felébreszteni lázmérés vagy lázcsillapítás okán.

Ha a csillapítás van soron, akkor kétféle módszert alkalmazhatunk: a fizikális lázcsillapítást (hűtőfürdő, borogatás), és a gyógyszeres lázcsillapítást. Azt mindkettő esetén érdemes szem előtt tartani, hogy ne a drasztikus lázcsillapítást tűzzük ki célul: a 39,5-es lázat ne akarjuk 36,7-re csökkenteni. Ha 38,5-re levisszük, akkor már jó.

39 fok fölött ha csillapítani kell (az új ajánlás szerint nem mindig kell), akkor a két módszert együtt használjuk.  A fizikális csillapítást önmagában alkalmazva ugyanis a hőelvonás után gyorsan visszaáll a korábbi lázas állapot, mert ez a módszer nincs hatással a test hőközpontjára.

A lázcsillapító gyógyszerekkel kapcsolatban a nagy kérdés, ami felmerült bennünk - amikor nagyon magas volt babánk láza, és elég ramaty állapotban is volt szegényke -, hogy lehet-e ezeket egymás után adni, és ha igen, milyen időközönként.

A válasz nem egyértelmű. Az a része teljesen logikus és érthető, hogy a különböző hatóanyagúakat lehet felváltva adni, és sűrűbben, mint ami az adott gyógyszerre vonatkozik. Viszont sokan mondanak sokfélét arra vonatkozóan, ami egy ilyen helyzetben a legkritikusabb kérdés: legalább mennyi idő kell, hogy elteljen az egyik lázcsillapító beadása után, amíg egy másik, az előzőtől különböző hatóanyagút, be lehet adni. 


Először is: meg kell várni az első gyógyszer hatóidejét. Erre nekünk gyerekorvos Nurofen szirup esetében ¾-1 órát és Naturland kúp esetében 20-30 percet mondott. (Közben hűtőfürdőzni nyilván lehet, magas, csillapítandó láz esetén kell is.)

Amikor mi ilyen helyzetben voltunk, az ügyelet 3 órát mondott. Tehát: 5-6 óra kell, hogy elteljen az egyik hatóanyagú (pl. Nurofen) 1-1 adagja között, és ha ennél sűrűbben kell, akkor lehet 3-4 órával később adni a másik hatóanyagút (mondjuk a kúpot). Azóta olvastam fórumon, hogy valakinek a Heim Pálban azt mondta a gyerekorvos, hogy "nagyon indokolt esetben" (bármit is jelentsen ez) 2-2,5 óra elteltével is mehet a másik.

Nehéz kérdés, hogy ebből ki mit fogad el. Gondolom a saját, jól bevált gyerekorvos véleményét, illetve azét, az orvosét, akitől ő maga hallja.

Mindenesetre a különböző hatóanyagú, és így egymással párhuzamosan használható gyógyszerekről találtam a Bethesda oldalán egy elég jó táblázatot:

Alapvetően 4 hatóanyagú lázcsillapító gyógyszer van:

„A paracetamol tartalmú gyógyszerek vény nélkül kaphatóak patikákban, kúp, szirup illetve tabletta formájában, láz- és fájdalomcsillapító hatással is rendelkeznek. Nagyon fontos, hogy megfelelő dózisban adjuk!  

Az ibuprofen tartalmú gyógyszerek szintén kaphatóak szirup, kúp és tabletta formájában. 

Az amidazophen tartalmú készítmények kúp és tabletta formájában szerezhetőek be.  

Szalicilsav tartalmú gyógyszereket 10 év alatti gyermekeknél NE alkalmazzunk, ugyanis vírusfertőzés alatt történő használata súlyos májelégtelenséget okozhat!” 
(forrás: www.webbeteg.hu)

Kritikus esetben egy a fontos: csak szakember javallatát fogadjuk el, semmiképpen se az internet népének véleménye alapján próbáljuk meg gyermekünket kezelni! Akkor se ha valaki a Heim Pál osztályvezető főorvosára hivatkozik!

Egy dologgal vagyok ezzel kapcsolatban is bajban. Egyszerűen nem tudom eldönteni, hogy a gyógyszerészt, aki kiszolgál a sarki gyógyszertárban, elfogadjam-e ilyen tekintetben szakembernek…

Képek forrásai:
www.oborishte.bg
www.gleneagleskl.com.my

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése