2015. november 17., kedd

Lázmérési egyszeregy

Hogyan mérjük a baba, kisgyerek testhőmérsékletét, hogy pontos értéket kapjunk? Mikortól számít láznak? Mikortól csillapítsuk? Ezekre a kérdésekre gyakran nem éppen nyugodt körülmények között kell hirtelen válaszokkal előállnunk. Ezért jobbnak láttam összeszedni ide azokat az infókat, amiket ezzel kapcsolatban alkalomadtán elő kell majd rántanom.

Még mielőtt belekezdünk, egy érdekes és számomra viszonylag új információ: nem ajánlott alvó gyereket felébreszteni lázmérés vagy lázcsillapítás okán. Ez különösen fontos tudnivaló nekem, aki ilyenkor folyton azon aggódom, hogy alvás közben észrevétlenül egekbe szökik a gyerek láza. Ebből viszont nekem az jön le, hogy ha nyugodtan alszik, akkor nincs nagy baj.

Na, de ha ébren van, akkor…


Hogyan mérjük?

Babáknak (1 éves korig) popsiban ajánlott, de akkor 0,5 fokot le kell számítani. Tehát ha a hőmérő 38,5-öt jelez, az csak 38,0 fokos testhőmérsékletet jelent. Érdemes rugalmas végű hőmérőt haszálni, nehogy véletlenül sérülést okozzunk. A kicsit fektessük a hátára, mint tisztábatevéskor.

Lázmérés előtt (és után), mindig tisztítsuk meg meleg, kicsit szappanos vízzel a lázmérőt és a végét töröljük meg egészségügyi alkohollal, majd hideg vízzel öblítsük le! A popsikrémmel bekent végű lázmérőt kb. 2 cm mélyen kell a végbélnyílásba helyezni. Ez a legpontosabb módszer.

Lehet fülben is mérni, erre kifejlesztett speckó lázmérővel. Ennek az a nagy előnye, hogy nem kell miatta vetkőztetni, zargatni a gyereket, sőt, ha ügyesek vagyunk, akár alvás közben is lehet mérni vele.

Hátrányai:

- A digitális hőmérőnél valamivel drágább.
- A mérés csak akkor ad pontos eredményt, ha megfelelő technikával végezzük. Kicsik mérésénél hátra kell húzni a fülkagylót.
- A fülhőmérő csecsemőknek körülbelül fél éves kortól használható, mivel addig túl picike a fülük.
- Középfül-gyulladás esetén a mérés gyakran fájdalommal jár és magasabb értéket mutat, mint a tényleges testhőmérséklet.

Hónaljban is mérhetünk nagyobbacska gyereknél. Fontos, hogy ne mozduljon el a lázmérő mérés közben, és a gyerek végig szorítsa le a hónalját. Ha az ölünkbe ültetjük, segíthetünk megfelelően tartani.

A szakirodalomban az írják, 1 éves kortól már lehet, de óvodás kortól általános így mérni. Mi a nagynál akkor mértük így először, mikor már elmúlt 3 éves.

Homlokon folyadékkristályos lázmérő szalaggal mérhetünk, de ezek csak közelítőleg adnak pontos eredményt.

Létezik lázmérő cumi is, aminek ugyancsak a pontatlanság a hátránya.


Hőemelkedés, mérsékelt láz, magas láz?

„A normál testhőmérséklet általában 36,5 és 37,7 °C között van, de ezen belül gyermekenként változó lehet. Ráadásul napszakonként is ingadozást mutat. Kora reggel alacsonyabb, késő délután pedig magasabb.”  (forrás: www.egeszsegtukor.hu)

Általánosságban így oszthatjuk fel:

normál testhőmérséklet: 36-37  Cº
hőemelkedés: 37-38  Cº
mérsékelt láz: 38-39  Cº
magas láz: 39-40,5  Cº
nagyon magas láz: 40,5  Cº felett

(Mindezekhez popsiban mért testhőmérséklet esetén 0,5 fokot hozzá kell adni itt is, és a továbbiakban is. Tehát popsiban mérve 38,5-ig nem beszélünk lázról.)


Lázas gyerek esetén alábbiak az általános tanácsok:

- Ne öltöztessük túl, ne takarjuk be nagyon, NE IZZASSZUK!
Könnyebben lemegy a láza, ha a szervezete könnyebben leadja a hőt. Meleg időben elég egy pelenka, body, de hűvösebb időben se legyen rajta több, mint 1 réteg ruha, esetleg egy vékony takaró alváshoz.

- Fogyasszon sok folyadékot a kicsi! Az evést nem kell erőltetni, ha nincs étvágya, de arra ügyeljünk, hogy igyon sokat, mert lázasan sokkal több a folyadékveszteség. Anyatejes babáknál szoptassunk gyakrabban.

- Ha már nem anyatejes, akkor könnyen emészthető, szénhidrátban gazdag ételt kapjon.

- Amennyire lehet, pihentessük a gyereket. Nem kell ágyba kényszeríteni, ha játszani van kedve, de ne utaztassuk, ne terheljük, ne vigyük el otthonról, hogy bármikor, ha pihenésre vágyik, le tudjon nyugodtan feküdni.


Mikor csillapítsuk?

Csillapítani 38 fokig tehát ne csillapítsuk! Fölötte sem azonnal kell:

„A hivatalos magyar szakmai ajánlás szerint már nem kötelező a lázcsillapítás, amennyiben csupán a testhőmérséklet normalizálását szeretnénk elérni, miközben a beteg közérzete jó.”
(forrás: www.webbeteg.hu)

Tehát, ha nagyon elesett, nyűgös a gyerek, láthatóan rosszul van, fáj valamije, akkor lehet közvetlenül 38 fölött is csillapítani, de ha nem, akkor hagyhatjuk, hogy a láz végezze a dolgát. A testhőmérséklet emelkedése ugyanis a szervezet egyik legfontosabb védekezési mechanizmusa: segíti a gyógyulást, mivel fokozza az immunrendszer működését, és gátolja a kórokozók szaporodását.

Tehát, ha nincs különösebben nagy baj, "engedjük” a gyereket lázasnak lenni!

"Ám mindenképpen csillapítsuk a lázat a következő esetekben:

krónikus, súlyos beteg esetében
ha a csecsemő 1 hónapnál fiatalabb
ha korábban hányt a beteg
ha hasmenése volt
ha kiszáradás fenyegeti
ha nagyon rosszul érzi magát, kimeríti a lázas állapot, és megterheli a beteg szervezetét."

(forrás: http://www.egeszsegtukor.hu/)

Gyerekorvosunk szerint 38,5 fölött csillapítsunk. Ő „oldschool”, a régi iskola képviselője.

Nekünk általában este alacsonyabb az ingerküszöbünk, akkor hamarabb kezdünk el lázcsillapítani, mert félünk, nehogy éjjel észrevétlenül nagyon magasra felmenjen. Ez a félelmünk valószínűleg alaptalan, mert eddig mindig felébredtek, és ébresztettek a gyerekek nyűglődéssel, vagy sírással ha felment a lázuk.

Itt tenném hozzá a bátrabb szülők kedvéért, hogy:

„A világ vezető orvostudományi szaklapja (UpToDate) és az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia is leírja: sok szülő, orvos fél attól, hogy egy 40 fok feletti láz kárt okoz, ezek a feltételezések azonban teljesen alaptalanok. Valójában még 40 fok feletti láz sem károsítja az agyat vagy szívet, nem csapódnak ki a fehérjék, nem okoz halált, a láz nem emelkedik a végtelenségig.” (forrás: www.webbeteg.hu)

Hát, lehet hogy maradi és/vagy beszari vagyok, de azért én inkább csillapítok…

Képek forrásai:
www.kidspot.com.au
www.cafemom.com
www.todaysparent.com

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése