Először is - mint azóta megtudtam - nem ajánlott alvó gyereket felébreszteni lázmérés vagy lázcsillapítás okán. Nem mintha ennek lett volna esetünkben jelentősége, de mindenesetre jó tudni. Ez olyasmit üzen nekem, hogy ha nyugodtan alszik, akkor nincs nagy baj. Azt, hogy egyáltalán mikor kell csillapítani, egy másik postban taglaltam. (Az új, 2015-ös ajánlások ugyanis már nem olyan egyszerűen számhoz köthetőek, mint eddig.) 39 fok fölött, ha csillapítani kell – mert állítólag nem feltétlenül kell -, akkor a fizikális és gyógyszeres lázcsillapítást ajánlott együtt használni. A fizikális csillapítást önmagában alkalmazva ugyanis a hőelvonás után gyorsan visszaáll a korábbi lázas állapot, mert ez a módszer nincs hatással a test hőközpontjára.
A fizikális lázcsillapításnak két – sokak számára ismert, és kevesek szemében népszerű – módszere van, a hűtőfürdő és a hűtőborogatás, más néven priznic. Melyiket hogyan kell alkalmazni, és melyik az ajánlott? Szakmai vélemények és saját tapasztalat.
Magas láz, méghozzá persze pánikhangulatban, hiszen ez volt az első olyan esetünk, mikor nem működött sem a Nurofen, sem a kúp, ráadásul nyilván mindez az éjszaka kellős közepén. Olyan ijesztő volt, mikor hiába a kétféle lázcsillapító gyógyszer, a kicsi hője csak ment-ment felfelé, hogy 39,3-nál felhívtam az ügyeletet. Azt mondták:
- 1 óra alatt hatnia kellene a lázcsillapító szereknek, ha nem hatnak 2 dolog közül válasszunk:
- hűtőborogatás: hideg vizes törölközőbe csavarjuk a gyereket, és ha átmelegszik a törölköző, cseréljük (mint mondta, ezt akár percenként is lehet), vagy
- hűtőfürdő (pontos kivitelezés mikéntjéről lásd alább)
Férjemmel a törülközős megoldást választottuk, mert mindkettőnknek élénk, és nagyon negatív emlékei voltak a hűtőfürdővel kapcsolatban. Ezenkívül úgy tűnt, ezzel talán hamarabb érhetünk el eredményt, hiszen percenként is lehet cserélgetni a törölközőt, míg a hűtőfürdő minimum 10 perc alatt éri el egyáltalán a megfelelően hideg hőmérsékletet. Rossz választás volt.
Hűtőborogatás
1,5 éves picurkánk alá (az ágyunkra, és az ölembe) műanyag lepedőt tettünk, arra tettük a vizes törölközőt, és ráhelyeztük lánykánkat úgy, hogy fejecskéje az ölemben legyen, hogy tudjam közben vigasztalni, így burkoltuk be alaposan, csak a feje maradt ki.
Nem elég, hogy a gyerek kínzásával egyenértékű újra meg újra belecsavarni felhevült testecskéjét a hideg textilbe, de ráadául kb. 20 perc – fél óra borzalom után sem ment egy tized fokkal sem lejjebb a hőmérséklete.
(Azóta olvastam, hogy „a régmúlt idők hagyománya miatt még manapság is ismert eljárás a lázas betegek borogatása, ám hatékonysága, illetve az általa okozott negatív élmények miatt ma már nem javallott a testhőmérséklet csökkentésére."
forrás: www.webbeteg.hu)
Akkor jöjjön a hűtőfürdő!
Hogyan is kell csinálni?
Bethesda:
„Engedjünk a kádba fürdővizet, amelynek hőmérséklete megegyezik a lázas beteg testhőmérsékletével. Ültessük bele a gyermeket, a víz a mellkasáig érjen! Hideg víz hozzáadásával fokozatosan hűtsük le a fürdővizet, amíg nem kellemetlen, de 31°Cº alá ne menjünk! A gyermek kb. 8-10 percig ebben a vízben tartózkodjék, a langyos vízzel locsolgassuk a gyermek testét! Ezt követően töröljük szárazra!”
(Forrás: www.bethesda.hu)
Ehhez még annyi kiegészítést tennék, hogy LEGALÁBB a mellkasáig érjen, kevesebb vízzel ugyanis nem hatásos.
CardioBaby:
„A fürdőkádba a normál fürdéskor szokásosnál nagyobb mennyiségű, a lázas gyermek számára kellemes hőmérsékletű, vagyis a testhőmérsékleténél nem hidegebb vizet töltünk. Ebbe merítjük bele óvatosan a lázas gyermeket. Hideg víz fokozatos hozzáadásával és a langyos víz egyenletes elvezetésével a túlfolyón keresztül, elkezdjük a hűtővíz hőmérsékletének csökkentését. Ezt addig folytatjuk, amíg a víz hőmérséklete kb. 10-15 perc alatt 30 °C-ra nem csökken. A hűtőfürdőzést addig folytassuk, amíg a gyermek dideregni nem kezd. Ha egyszeri hűtőfürdőzéssel nem érünk el kellő lázcsillapító hatást, később még többször megismételhetjük.”
(forrás: www.cardio-baby.hu)
Mi vállig engedtük neki a vizet, és 15 perc alatt 30 fokosra vittük le, 30-31 fok között tartottuk. Ezután még 10 percig benne ült, de nem kezdett dideregni. És minderre hogy reagált a kicsilány? Vígan játszott kb. 5 perccel a vége előttig, akkor már kezdte zavarni a hideg, és kéredzkedett kifelé. De sírni, nem sírt egyáltalán. Ráadásul, 1 ilyen fürdő rögtön levitte 38,4- re a hőmérsékletét, le is tettük aludni, reggelig már nem volt gond.
Úgyhogy éjszakai kalandunk tanulságaként azt vontuk le (amit aztán szüleink és orvos ismerősöm is megerősített, nyugtázott), hogy ha fizikális lázcsillapítás, akkor hűtőfürdő.
A szakmai ajánlás szerint azt kell használni, amelyiket a szóban forgó gyerek (jobban) tolerálja. Saját tapasztalatunk alapján nem látom be, hogyan tolerálhatná bárki is jobban az egész test borogatós verziót – kivéve, ha retteg a víztől. Persze lehet, hogy mi csináltunk valamit rosszul.
Képek forrásai:
www.babycenter.com
www.dailymail.co.uk
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése