2016. december 14., szerda

Nátha – kiderült, hogy rosszul orrcseppezek...


A lázról és a makacs köhögésről már írtam, úgyhogy ebben a cikkben csak a „sima” nátháról, illetve alapvetően a takony elleni küzdelemről lesz szó: mikor folydogál, ömlik, vagy bedugul, de amúgy más baja kicsinknek nincs. (A váladék miatti, jellemzően éjszaka és/vagy ébredés után közvetlenül jelentkező esetleges köhögést leszámítva.) Nem szerencsés azonban félvállról venni a „csak” taknyosságot, mert ha felgyülemlik itt-ott, akkor - ahogy ezt saját bőrünkön már tapasztaltam - komolyabb gondok is adódhatnak.

2016. október 12., szerda

Cseng a fülem


A címbeli problémára kerestem rá, és találtam egy olyan „orvos válaszol” jellegű bejegyzést, amit érdemesnek tartok arra, hogy ezen a fórumon is megosszam. Beillesztem ide, aztán majd talán visszatérünk rá bővebben is később, de – ahogy látszik is a bejegyzések dátumain – a harmadik apróság születése óta kissé maga alá temetett az ár. 

Egyelőre tehát írjanak helyettem mások:

2016. szeptember 21., szerda

Az Óra = NYUGALOM!


Már volt itt róla szó, hogy nagyfiunk 3 és fél éves kora környékén lényegében leszokott a délutáni alvásról.  Ez azonban nem jelenthette a csendespihenő intézményének végét. Egyszerűen szükségem van arra a 2 órára délután egytől háromig, hogy bírjam a délutáni műszakot! A fiúcskának viszont onnantól kezdve arról szólt ez az időszak, hogy 10 percenként előbújt, és kérdezgette: "Vége van már? ... Vége van már?". És nem, nem únta meg… Így természetesen teljesen meghiúsult minden abbéli próbálkozásom, hogy pihenjek, feltöltődjek, ne adj' isten, aludjak. Kezdenem kellet valamit a dologgal.

2016. május 2., hétfő

Gyerekszoba dekor

Néhány fogás, amivel még egy kis varázslatot csempészhetünk a csöppségek birodalmába. 

Van közte egy-két bonyolultabb megoldás, de igyekeztem olyanokat összeválogatni, amiket még én is bevállalnék, akiben így - a terhesség mellett két gyerekkel "küzdve" - nem ég éppen nagy lángon a barkácsolási/DIY/csináld magad vágy.

2016. április 8., péntek

Csendes? Pihenő?

Fiunk 3 és fél éves kora óta már csak egészen ritka alkalmakkor alszik el a csendespihenő idején. Ez önmagában még nem jelentene gondot, csak hát azóta se nem csendes, se nem pihen ilyenkor. Igazából még ez sem lenne nagy baj: elég hangosan ugyan, de eljátszik a szobájában. A probléma a következő: a kicsi sem tud aludni a hancúrozó nagy mellett, pedig neki még szüksége lenne rá.

2016. március 30., szerda

Kétgyerekes szobák

Még nagyobb lakásokban sem feltétlenül jut külön szoba mindegyik gyereknek. De még ha jutna is, a testvérek sokáig együtt akarhatnak maradni. Kis lakásokban ráadásul két gyerek gyakran egy félszobán osztozik. Így laktunk mi is tesómmal annak idején. Sokáig egyáltalán nem tűnt szűkösnek, de tény, hogy ehhez nagyon oda kellett figyelni a berendezésénél.

A következő képeken csupa jó ízléssel, kreatívan kialakított gyerekszobákat láthattok majd, melyek két gyerkőc részére lettek bebútorozva. 

Érdemes odafigyelni a dekorációra is!

2016. március 24., csütörtök

Kisgyerek köhögésére

Ijesztő tud lenni a kicsik köhögése (is...). Minél fiatalabb a beteg, annál inkább. Arról nem is beszélve, ha már az alvásban zavarja szegénykét a dolog, az nagyon hamar rémálommá változtathatja az éjszakákat az egész háznép számára. A gyógyszeres megoldásokon kívül megvannak a jól bevált otthoni praktikák is, amiket mindenképpen érdemes kipróbálni - ha a köhögés nem súlyos – még mielőtt gyógyszerhez nyúlunk. A lefekvés előtt adott méz köhögéscsillapító hatása pl. állítólag vetekszik a gyógyszerekével. Vetünk egy pillantást ezekre, és megnézzük azt is, mikor muszáj orvoshoz vinni a köhögő apróságot.

2016. március 18., péntek

Inspirációk gyerekszobához

Mai napra az apróságok és a nagyobbacskák birodalmához gyűjtöttem ötlet-forrásokat. Igyekeztem nem túl cukira venni a figurát - több, kevesebb sikerrel :) - és gyakorlatias szempontokat is szem előtt tartani. Lesznek olyan képek, amik praktikus és egyben esztétikus megoldást kínálnak a tárolás problematikájára és lesz ötletes egy-szobában-több-gyerek elrendezés is. Elsősorban azonban olyan képeket válogattam, melyek segítségünkre lehetnek abban, hogy még egy adag vidámságot csempésszünk otthonunk legjátékosabb zugába.

Ezért szeretem nagyon a gyerekszobákat: ez az a helyiség, aminek még egy komoly, elegáns berendezésű lakásban is jól áll némi bohókás felhang, ami mosolyt csal az arcokra.

2016. március 11., péntek

Szülés - Mikor induljunk a kórházba?

Az egyértelmű, de ritka verzió a filmekben előszeretettel ábrázolt látványos magzatvíz elfolyás. Na de egyrészt a szüléseknek csak 20 % -a indul magzatvíz távozással, a többi fájásokkal kezdődik. Másrészt ennek a 20 %-nak is a nagy része csak magzatvíz szivárgás, ami nem annyira szembetűnő. Vegyük hát sorba, mikor van az, hogy irány a kórház, és milyen esetekben kell mentőt is hívni!

2016. március 6., vasárnap

Babakelengye és a többi

Mivel készüljünk a babára? Mi mindent érdemes, "muszáj", illetve felesleges beszerezni - szerintem. Harmadik babánknak már jórészt készen állnak ezek a dolgok itthon, megörökölte a nagyoktól, de vannak azért komoly foghíjak. Volt ami tönkrement (pl. bébiétel melegítőnk), van amit még használnak a nagyok (pl. kispaplanok, kistakarók). Szóval hiába harmadik gyerek, bizony nekem is át kell néznem a korábban összeírt listámat, és megbizonyosodni, hogy minden készen áll picurkánk fogadására. Aztán már csak mosni kell nagyüzemben.

2016. február 26., péntek

Ha leesett a baba…

Esetünkben a másfél éves, a kanapéról. Nem is esett nagyot: 45 cm magasról legurult a vastag, tömött szőnyegre. Utánakaptam, de már nem értem el. A látvány nem volt ijesztő. 

Nem esett nagyot, de rosszul azt igen - mint utólag kiderült...

2016. február 16., kedd

Mit vigyek a kórházba? - A GYERMEKÁGY

Most - így a harmadik terhességem vége felé - ideje újra összeszednem, hogy miket kell a kórházi pakkba beszereznem, összecsomagolnom. Ha már magamnak tisztázom, megosztom itt is, hátha hasznodra válik. Az első szülésemhez kapott lista alapján végigveszem: mi az, amire szükség volt, és mi az, amit ajánlottak, de nekem nem kellett. 

Fontos, hogy ne egybe pakolj mindent! Két csomag kell. Egy kisebb a szüléshez és egy nagyobb a gyermekágy kórházi napjaira. 

Az elsőről már írtam korábban, most jöjjön a második!

2016. február 15., hétfő

Mit vigyek a kórházba? - A SZÜLÉS

Most - így a harmadik terhességem vége felé - ideje újra összeszednem, hogy miket kell a kórházi pakkba beszereznem, összecsomagolnom. Ha már magamnak tisztázom, megosztom itt is, hátha hasznodra válik. Az első szülésemhez kapott lista alapján végigveszem: mi az, amire szükség volt, és mi az, amit ajánlottak, de nekem nem kellett. 

Fontos, hogy ne egybe pakolj mindent! Két csomag kell. Egy kisebb a szüléshez és egy nagyobb a gyermekágy kórházi napjaira. Lássuk az elsőt!

2016. február 1., hétfő

Cumi vagy ujjszopás

Na, ez az a kérdés, amire volt, de már nincs határozott válaszom. Évekig cumi-ellenes voltam: Mindenhonnan azt hallom, és látom, hogy iszonyú nehéz tortúra leszoktatni egy gyereket a cumiról. Ráadásul amíg pici, az ujja mindig "kéznél van", a cumit meg adogathatnám vissza állandóan a szájába (akár az éjszaka közepén), moshatnám stb.

2016. január 21., csütörtök

Utazás gyerekek nélkül

Nemrég elmentünk férjemmel hosszúhétvégézni a gyerekek nélkül. Rájöttem, hogy már 4 éve annak, hogy utoljára üdültünk kettesben, akárcsak egy hétvégére is. Épp ideje volt. Na, de hogy utazzak el úgy, hogy se lelkiismeret furdalás, se a gyerekek hiánya ne árnyékolja be a kikapcsolódásra szánt időt? Íme, az én receptem.

2016. január 20., szerda

Betegségek, gyógyszerek terhesen

Ennél a témánál külön hangsúlyozom, ezek az ÉN módszereim, amiket orvosok, gyógyszerészek ajánlottak ugyan, de lássuk be, sokszor úgy tűnik, ahány orvos, annyi vélemény. Lehet, hogy a te orvosod mást mond. Ezek az ajánlások olyan forrásokból érkeztek, akikben ÉN megbízom. Ettől még NEKED nem kell. Sőt! Iránymutatásnak viszont jó lehet ez a gyűjtemény, ahogy arra is kitűnően megfelel, hogy felvesd saját szakértődnek, és megkonzultáld vele az itt leírtakat. 

2016. január 16., szombat

Kerti játékszerek - Kiütéssel győz a műanyag?!?

Nem szeretem a műanyagot. Ha ár-érzékenyek vagyunk, akkor azonban a válasz egyértelműen IGEN. Sajnos. Ez lesz az első tavaszunk kertes házban, és az volt a tervünk, hogy összeállítunk a gyerekeknek a kert egyik sarkában egy helyes kis „játszóteret”: egy kisebb csúszda, 1-2 hinta, homokozó, és egy pici házikó. Persze, mindezt fából képzeltük el: milyen gyönyörű, barátságos kis együttes lesz! Aztán felütöttem a gépet, beírtam a keresőben a kulcsszavakat, és leesett az állam.